Gelin Evi

gelin_evi_show_tv_canli_gelin_evi_9_bolum_yarismacisi_kim_yeni_bolum_yarismacisi_toplamda_kac_puan_aldi_17122015_h1537

Gündüz kuşağında evde oturup televizyon izlemek ufkunuzu daraltıp dedikoducu, fesat ve etrafınıza zararlı bir insan olmanız için en iyi yöntem olabilir.

Özgür basın ve yalaka basının farkını sadece haber bültenleri belirlemiyor. Mesela Acun çözümü ana haber bültenini kaldırmakta buldu. Artık kafası rahat. Beyin boşaltıcı programlarını yanlış konuşma kaygısı duymadan kitlelere pazarlayabiliyor.

Ana akım kanallar için haber bültenlerini kaldırmak anlamsız olacağı için iktidarın itelediği yaşam tarzını TV dizileri ve gündüz kuşağı programları ile parlatıyorlar.

Gelin Evi, sanırım yeni evli dört  kadının bir diğer yeni evli kadının evine misafir olarak olduğu günü anlatıyor.

Misafirler evin dekorasyonunu, evdeki çiçeklerin, tabloların yerini sorguluyor, eşyaların fiyatını soruyor, ev sahibi gider gitmez dedikoduya başlıyor, yiyip içtikleri hiçbir şeyi beğenmiyorlar.

Misafir gidilen eve, ikram edilen yiyeceklere puan vermenin, programın çağdışı ve kadın düşmanı olmasını geçtim, toplumsal veya insani değerlerde nasıl bir yeri olabilir?

Evi gezdikten sonra kadınlar hep beraber oturup ev sahibinin düğün görüntülerini izleyip yorum yapıyorlar:

 

Gelinlik fiziğine uygun olmuş. (şişmansın)

Pasta gerçek mi maket mi? (pasta bile kötü)

Kuaföre kaç para verdiniz? (kaç paranız var?)

İmitasyon takı mı taktınız? (yoksa kocanızın fazla parası yok mu?)

Böyle bir günde imitasyon mu takılır kayınvalideniz de mi bunu düşünmedi? (kocanızın ailesinin de mi parası yok?)

Keşke gerçek olsaydı (keşke kocan zengin olsaydı)

Yanlış birşey  (sana anlamsız pırlantalara para dökecek bir koca bulamamış olman çok yanlış)

Kendine nasıl yakıştırdın? (düğünün bir satın alma merasimi olduğunu anlayamadın mı, bu kadar ucuza gitmeyi kendine nasıl yakıştırdın?)

Kayınpederin ne takıyor orada? (kaç paraya gittin?)

Misafirler düğünü yerden yere vurduktan sonra ev sahibi kadın gelinliğini giyip yine puan almak üzere misafirlerinin önüne çıkıyor. Nefret konuşmaları devam ediyor:

Şurdaki dekolte beni rahatsız etti, ben gelinlikte dekolte sevmiyorum. (masum gelinler dekolte giymez)

Gelinlik masumluk gibi şeyleri simgelediği için, buranın (meme üstü) biraz daha kapatılması taraftarıyım. (gelinlik bekaret simgeler)

Benim eşim izin verdi, bunun daha açığını kendim de tercih etmem zaten. (Bedenimin sahibi eşimdir ama ben de ahlaklı bir kadın olmam gerektiğinin farkındayım)

Misafirler ev sahibine puanlarını ellerindeki kumaşa işleyerek veriyorlar.

Bu tarz dayatma ve değerlendirmelerin kadın düşmanlığı ve kapitalizm propagandası olduğunu söylediğimde bazıları beni gelenek görenek düşmanlığıyla suçlar. Ne kadarı gelenek bilmiyorum ama kapitalizmin beyin boşaltma seansları çok başarılı.

Tv karşısında uyuştum.

 

 

 

 

 

1 Comment

  1. Bazen düşünüyorum bu insanlar asla değişmeyecek ve sonra Türkiye nin gelişmesine dair umutlarım kayboluyor. Bu tip programlarım müptelası olan insancıkları gördükçe sinirlerim tepeme çıkıyor. Ne haliniz varsa görün diyorum bazen. Feminist hareketin karşısında olan bir erkek görünce sinirleniyorum ama bir kadın görünce mahvoluyorum. Kadınları uyarmak için konuşuyorum ama aldığım tek geri dönüt boş bakışlar oluyor. Bunu neden buraya yazdım bilmiyorum , belki de çok doldum bu konuda.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s