İdeal Vajina

smJamie-McCartney_Great-Wall-of-Vagina_Panel-10

Milliyet’in internet gazetesinde “İdeal vajina şekli nasıl olmalıdır?” başlıklı bir haber var. Yazıyı kaleme alan operatör erkek doktor şunları söylüyor:

Labium minusların boyu hiçbir zaman labium majusları geçmemelidir. Geçtiği durumlarda, en başta kozmetik olmak üzere başka bir takım problemleri de beraberinde getirebilmektedir…Labium minuslar görünüyorsa aşırı büyüklükten bahsedilir ve cerrahi müdahale gerekir...ideal labium minus cinsel organın diğer bölümleri ile aynı renkte olmalıdır…Dış dudakların renginin genel vücut rengiyle hemen hemen aynı olması, kendi içinde renk asimetrilerinin olmaması gerekir. Dış dudaklar dolgun ve diri olmalı, üzerini örten deride sarkıklık, gevşeklik ve buruşukluk olmamalıdır.

Yazıyı yazan kişi doktor değil de, cahil ve kadın düşmanı bir estetik cerrahi tüccarı sanırsınız. Erkek cinsel organıyla ilgili böyle bir yorum düşünebiliyor musunuz? Vücut rengiyle aynı olacak, sarkıklık, buruşukluk olmayacak, deri dolgun ve diri olacak, cinsel organın sağı solu için ideal ölçütler belirlenecek ve tüm bu kriterlerin dışına çıkılırsa cerrahi müdahale gerekecek? Aksine, erkeklerin hiçbir estetik kaygı duymasına izin verilmez, 10 cm penisiniz varsa çocuk yapabilirsiniz önemli olan işlevidir denir. Hiçbir erkeğin testisim mi sarkık, penisimin rengi mi atmış, sağı mı uzun solu mu diye kendini yemesine izin verilmez.

Kadının memesi, poposu, beli, ağzı, burnu, çene ucu, dizleri, kılı tüyü bitti, şimdi doktor tavsiyesi ile standart vajina yaratma hevesi başladı. Aslında bildiğim kadarıyla cinsel organların dış kısmına vajina değil vulva denir ama ideal vajinayı tanımlayabilecek kadar özgüvenli yüksek tirajlı gazete ile bu konuda boy ölçüşebileceğimi sanmadığım için oralara kadar girmiyorum.

Yukarıda gördüğünüz görsel, İngiliz sanatçı Jamie McCartney‘nin “Muhteşem Vajina Duvarı” isimli gerçek kadın modellerin alçı haline getirilmiş vulvalarından oluşan sergisinden alınmış.

İngiliz sanatçı 400 kadınla çalışmış ve bu kadınların yalnızca %5’inin çılgın doktorların tarif ettiği “ideal vajina” ya sahip olduğunu söylüyor.

McCartney, “kadınların %95’i kabul edilebilir vajinayı anlatan faşist tarife uymuyor. Kadınların %95’inin kusurlu olabileceğini inanıyorum, dolayısıyla aşağıda sahip olduğunuz şey normal, doğal ve mükemmeldir…Eğer partneriniz sizi olduğu gibi kabul etmiyorsa vücudunuzun parçalarını değil partnerinizi değiştirin!” diyor.

Son olarak, sanatçı görüşünden sonra bilimsel gerçek:

Doktor Debby Hebrenick diyor ki, aynı kadınlar gibi, vajinalar ve vulvalar tek tip değildir. Birçok şekil, boyut ve renkte olabilirler. Evrimsel süreçte vulva ve vajinalar çok geniş bir varyasyona kavuşmuştur. Dolayısıyla “standart vulva/vajina” diye bir şey bulunmaz.

4 Comments

 1. Şimdi size üç sorum olacak :
  Sizin blogunuzdan neden haberim yoktu?
  Bu kadar güzel ve kinayeli yazmayı nasıl beceriyorsunuz?
  Bundan sonra blogun 7/24 takipçisi olabilir miyim? 😀

  Beğen

  1. Henüz 20 yaşındayım. Ergenlik yıllarımdan beri Vulvamın görüntüsüne karşı okuduğum haberler yüzünden oldukça önyargılıyım. Fakat blogunuz içimi oldukça rahatlattı. Kozmatik sektörünün kadınlar üzerinde yarattığı baskı nedeniyle bedenimizi değiştirme isteği içerisine giriyor oluşumuz beni gerçekten üzen bir durum. İdeal vajina1 ve 2yi okumuş biri olarak bu söyleyeceklerimden hiç çekinmiyorum. Yazım diliniz, yaptığınız kinayeler gerçekten çok manidar. Sizin gibi bir blogla karşılaştığım içinde oldukça memnunum. Benim gibi bir çok insanın içini rahatlattığınızı düşünüyorum. Eğer siz ve sizin gibi bloglar olmasa biz kadınlar kozmetik sektörünün yarattığı ideal kadın algısının altında ezilecek ve büyük ihtimalle aynanın karşısına geçmekte bile zorluk çekecektim. Başarılarınızın devamını diler ve teşekkür ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s