Evrim

Kadınlar doğum yaptığında genellikle annelerinden yardım alıyor. Hastanede, bebek yenidoğanken, kadına ve küçük bebeğine annesi bakıyor. Annenin annesi, birkaç gün veya haftalığına çekirdek aileye dahil olmazsa işler çok zorlaşıyor.

Peki, bu işler eskiden, yani çok eskiden nasıldı? Hani bize öğretilen bir mağara tasviri var. Anne mağarada yemek pişirip çocuklara bakar, baba onları korur, dışarda avlanıp onlara yiyecek getirir.

O zaman da annenin annesi, kızına yardımcı olmak için yan mağaradan mı geliyordu? Yoksa o zamanlar erkekler yeni doğum yapmış eş ve çocuklarına bakmak konusunda daha mı iyiydi?

Hadi erkekleri suçlamayalım. Bu iş zor bir iş. Çeşitli dillerde deyimlere atasözlerine kadar girmiş: bir çocuk büyütmek için bir köy kadar insan gerekir diye.

O zaman bu, öğrendiğimiz mağara tasvirinde bir yanlışlık olduğu anlamına geliyor.

Belki de kadın evde durup çocuğa bakarken erkeğin getireceklerini beklediği hikayesi düpedüz uydurmadır.

Aslında tam olarak böyle. Toplumsal kadın – erkek rollerini tartışırken, ama doğa, ama evrim diyenlerin geçmişte olanlar hakkında hiçbir fikri yok.

Bugün en kararlı feministler bile iş çocuk bakımına geldiğinde ciddi bir kafa karışıklığı yaşıyor. Evet, çocuk yapmamak bir kadını eksiltmez. Ama çocuk yapan kadının nasıl eksilmeyeceği konusuna kimse kafa yormamış.

Eski toplumlarda bu iş çekirdek ailenin işi değildi. İnsanlık yamyamlığı bırakıp belli bir medeniyet seviyesine gelene kadar (erkeklerin çocuklarını yemesinden korkan!) kadınlar kendi aralarında çocuk bakımı için ilk işbirliği örneklerini oluşturdular.

Kadınlar kendi yiyeceklerini kendi topladı, kendi getirdi, kendi pişirdi.

Kendi çocuklarını kendileri büyüttü, kendilerini ve onları yine kendileri korudu.

DüZenli gıda ihtiyacının önemini fark edip tarımsal üretimin ilk adımlarını attı, ilk aletleri üretmeye başladı.

Bu da bizi hayvanlardan ayıran toplumsal iş bölümünün ilk tohumlarını attı. İnsanlık, çocuk bakımı sayesinde, kadınların dayanışması sayesinde evrimleşebildi.

Yani aslında bildiğimiz her şey bir kadının, bebeğini korumak istemesi sonucunda ortaya çıktı.

Bunun kaynaklarını bir zamanlar herkesin elinde olan Sapiens kitabında da, Evelyn Reed’in yazdığı Kadının Evrimi serisinde de bulabilirsiniz.

Çekirdek ailelerin çocuk bakımında yaşadığı sıkıntı stres de belki bununla ilgilidir. Evrimde erkeğin kadının bir adım gerisinden gelmesiyle. Ben zamanla arayı kapatacakları konusunda ümitliyim.

Ama burada üstünde durmak istediğim ana fikir, çocuk bakımı işinin küçük, hafif bir ev işinden çok başka, çok daha fazla anlamları ve önemi olduğu.

İnsanlığın evrimi çocuklarına daha iyi bakmak isteyen kadınlar sayesinde bu noktaya geldiyse, dünya bugün çocuklarına bakmaya çalışan kadınlarına daha iyi baksa kimbilir neler olacak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s