Aileyi korumak, nüfusu bilmemne…

6569b2405f087cd61dc3cacc244722b2

Geçenlerde Enine Boyuna’da kadının en önemli kariyeri anneliktir saçmalığı tartışılırken katılımcılardan biri <<Kadını yont yont anne olsun derler>> dedi.

Çüş! demek gerek ama çok entellektüel kişilerin bulunduğu ortamda bu ayıba nazikçe bile cevap verebilen olmadı.

Zaten bu konuda en ilerici görüş <<çocuk da yaparım kariyer de>> diyor. Diyebiliyor.

Kadının tepesindeki baskı o kadar büyük ki. Anne olmayan / olamayan kadın eksik. Çocuk yapmak bir tercih değil. Cinsiyetinizin tamamlanabilmesi için bir zorunluluk. Aynı zamanda ulaşmanız gereken kutsal bir mertebe.

Hamilelik depresyonu diye birşey olamaz mesela. Anne mutlaka çok mutlu, çok verici, çok kutsal olmalı. 20’lerinizin ikinci yarısından itibaren bunu istemelisiniz çünkü zaten siz istemeseniz de hormonlarınız derhal bir koca bulup çocuk yapmanızı emrediyor.

Zaten çocuk yalnızca anneye ait. Annelik başka bir duygu. Baba iki pışpışlayıp gider. Anne hormonları sebebiyle kendini paralayarak çocuklarına saçını süpürge eder. Etmeli. Hadi ordan. 

Aileyi ve nüfusu koruma zımbırtısında babalık iznine de yer varmış ! Özel sektörde çalışan erkeklere de tam tamına bir haftalık! babalık izni geliyor.

Artık dünyada 6 aylık doğum izni ebeveynlere eşit veriliyor. Çocuğun sadece anneye ait olduğu, esas sorumluluğun -hormonların- annede olduğu zırvasının sona ermesi için doğum izninin eşit kullanılması zorunlu kılınıyor. Böylece işe alımlardaki cinsiyete dayalı ayrımcılık ihtimali de azaltılmış oluyor.

800 yıl geridesiniz.

29 yaşımda beni yavrulamaya iten bir hormonum yok. Bir çocuğun sorumluluğunu almak isteyip istemediğime emin değilim. Bunu yapacaksam da mutlaka kendi kanımdan olmalı bencilliğine sahip olmadığıma eminim.

Bir çocuk 300 TL mi eder? İki çocuk 400 üç cocuk 600. Azalan getiriler. Ekonomide var bu.

Sosyal güvenceden, doğru sağlık politikalarından, çalışma saatlerinden, emeklilik yaşından, bireysel hak ve özgürlüklerden bahseden yok.

Çeyiz hesabı! Kişinin – aslında kadının – pardon -kızın- doğduğu günden itibaren hayata yönelik hedefi evlilik ve çoğalmak olmalı. Eğitim değil. Kendine veya başkalarına faydalı olabileceği yolu seçmek değil. Sanat hiç değil.

Evlenmek. Vajinasından (mutkala vajinadan çıkmalı) çocuk çıkarmak. Bir tane daha. Bir tane daha. Devlet iki altın takıyor. Kocan da 5 gün, tam 5 gün yanında !!! Eczaneden ilaç filan lazım olursa gidip alır.

Daha ne istiyorsun?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s