Enerji Hanım

Enerji Bakanlığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak kampanyası. Migros da sponsor olmuş: “Kadınlar için küçük, Türkiye için büyük bir adım!”

enerji_hanim_ilanlar_1 enerji_hanim_ilanlar_2 enerji_hanim_ilanlar_4 enerji_hanim_ilanlar_8

Twitter adresi falan da var. 14 Nisan 2015’te “Hanımlar günaydın! Çamaşırlarımızı dışarda kurutabileceğimiz güneşli havalar gittikçe yaklaşıyor” demiş.

Oley!

Tek tek görsellerle gerizekalıya anlatır gibi anlattıkları için anlıyoruz ki,

Çamaşırları kadınlar yıkar.

Ütüleri kadınlar yapar.

Evi kadınlar süpürür.

Yemekleri kadınlar yapar.

Çok özür diliyorum, kadın kelimesi ayıp kaçtı.

Tekrar alalım,

Yemekleri HANIMLAR yapar. Ütüler, ev süpürme, bulaşık, çamaşır hanımların işidir.

Enerji verimliliğine ilişkin Enerji Takımı isimli bir de video çekmişler. Evin küçük kızı evle ilgili konularda hassas, kadını haşarı oğlanın arkasından buzdolabı, kocasının arkasından TV kapatırken görüyoruz. Yolda enerji tasarrufu konusuna geçilince tabi ki arabayı erkekler kullanıyor. Sanayide enerji tasarrufu yine erkeklerde.

Bu kadar nefret dolu bir kampanya kimsenin dikkatini çekmemiş mi, MİGROS sponsor olurken utanmamış mı diye düşünürken Uçan Süpürge’de aşağıdaki görsele rastladım.

ev ici enerji tasarrufu

Filmmor Kadın Kooperatifi projeyle ilgili sorularını ve kaygılarını Bakanlığa yöneltmiş:

“Kadınların, ev işleri ve çocuk bakımına hapsedilip, hayatın tüm diğer alanlarından dışlanmasının propagandası niteliğindeki bu projenin filminde bir kadın “Enerji Hanım” olarak yer alıyor. Enerji Hanım filmde, sırasıyla çamaşır yıkayan, ütü yapan kadınların yanından geçerek onlara enerji tasarrufu için ne yapmaları gerektiğini söylüyor; sonra buzdolabını açık bırakan bir oğlan çocuğunu uyarıyor ve nihayet koltuğunda otururken televizyonu kumandasından kapatan bir erkeğin yanına gidip, cihazın düğmesinden kapatılması gerektiğini, kendisi kapatarak hatırlatıyor.

20 ilde 20 bin kadını enerji tasarrufu konusunda “bilinçlendirmeyi” de hedefleyen projeyi başlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na soruyoruz:

– Ev işlerini mutlaka kadınlar mı yapar, yapmalıdır?
– Erkekler ev içinde, küçükken buzdolabında yemek aramak, büyüyünce de koltuklarında televizyon seyretmek dışında bir şey yapmazlar, yapamazlar, yapmamalılar mı?
– Neden enerji tasarrufu ev içi ile kısıtlanarak ev içinin tüm görevleri kadınlara yüklenmektedir?”

Soruların cevabı belli.

Cevaplar, ancak daha çok kişi soru sorduğu gün  değişecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s