Cinsel Obje

images
Kadınlar parkta emzirmeli mi?

Evet.

Kadın bedeni üzerindeki faşizm akıl almaz bir hale geldi. 6 ay emzirmeli, 2 sene emzirmeli, 3 çocuk emzirmeli derken şimdi de çocuğunu nerede nasıl emzireceğine ilişkin zırvalar dinlemek zorunda. -Benim memem cinsel obje, o yüzden emzirirken görülmek istemem, başkalarını da görmek istemiyorum- diyen kadın belli ki memesi gibi tüm bedenini cinsel obje olarak görüyor. Bu onun sorunu.

Kadınların başka kadınlara ne yapması gerektiği konusunda brifing vermesi hiç hoşlanmadığım bir şeydir. Ömür Gedik’i bu konuda yargılayamam.

Ama yüksek tirajlı bir gazetede şans eseri yazı yazdığı köşeden zaten çarpık ideolojilerle yetişen bir toplumu zehirleme hakkı bulunmuyor.

Kadın cinsel obje olmadığı gibi, kadın bedeninin hiçbir noktası cinsel obje değildir. Cinsel obje lafının olumsuz çağrışımını göremeyen -yazar- bu anlatımla vajinasının da kocaman bir cinsel obje olarak algılanabileceğini ve bu algının bizi nerelere getirdiğini hiç aklına getirmemiş.

İnsan nesne değil, öznedir.

Kadın bedenini nesneleştiren kafa, neresini ne kadar gösterebileceğine, kolunun ne kadar kıllı olabileceğine, ayaklarının ne kadar büyük olabileceğine, tırnaklarının nasıl olması gerektiğine bile karar verebileceğini düşünebiliyor. Doğumda genital kıllarımı gören doktorlar ne düşünecek diye endişelenen bir arkadaşım var. O kadar beynimiz yanmış.

Bu kadın bedeni faşizmi yüzünen kadın asla yeterince güzel değildir mesela.
Ya sıskadır, ya götü büyüktür. Memeleri ya küçüktür ya sarkmış. Ya karadır ya fazla beyaz. Ne yapsa olmaz.

Sosyal tercihler konusunda da böyle. Çocuk yapmaz emzirmez eleştirilir, acıma alır. Çocuk yapar emzirir, -cinsel obje- olması gereken memelerinin aslında obje falan olmadığını uluorta ortaya koyarsa hem modern etiketliden hem muhafazakardan kınama alır.

Ben size gerçeği söyleyeyim.

Bir kadın çocuğunu istediği yerde emzirme hakkına sahiptir. Cinsel yoksunluktan küflenmiş sapık toplumlar ile bunların yarattığı kendini cinsel obje zanneden zavallı kadınlar ne düşünürse düşünsün.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s