Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz

eskiya-dunyaya-hukumdar-olmaz-yeni-dizi

Son yıllarda izlediğim en silahsever, en kadın düşmanı, en siyasi, en berbat  senaryo.

Bir zihniyetin propagandası, kimilerinin kafasındaki sosyal düzenin dayatması bu kadar aleni yapılamazdı.

ATV dizinin tanıtımını şöyle yapmış:

Hızır Çakırbeyli sevda adamıdır… Sevmekten hiç kaçmaz… Sevilmeyi de pek sever… Hayatındaki tüm kadınların odağında olmak ister; annesi, karısı, kızı ve sevgilisinin… Vefakar bir dosttur… Vazgeçilmez bir ağabeydir. Adil ve cömert bir reistir…
Bu özellikleri onun sonu olacak yerde Hızır’ı yeraltı dünyasında da yüceltir… Sözüne güvenilir, daima iş yapılır bir adam haline gelmişken devletin radarına takılır… Devlet kontrol etmek istediği gayri meşru faaliyetleri yürütmek için ondan iyi bir aday olmadığını düşünür…

Dizide bolca silah, tehdit, şiddet ve çok önemli gizemli işler yapan mafyatik kara giysili adamlar var. Bunların mevzularında kadına tabi ki yer yok -önemli işlerden anlamayacakları için- . Bir de devlet bu adamlara hayran.

Tabancalar, öldürme lafları, eline mutfak bıçağını alıp karısına tepemin tasını attırma diyen adamlar sansürsüz. Çocuklar için en büyük tehdit şarap kadehi sanırım. Şiddete yönlendirme, silaha ve mafyaya özendirme değil. Silahlar asla buzlanmaz.

Hızır’ın soğuk duruşu ve mafyatik yeteneklerine hayran olurken bir yandan da kadınların paylaşamadığı sevda adamının mükemmel karakterine imrenerek bakıyoruz.

eskiya-dunyaya-hukumdar-olmaz-da-rol-alan-mujde-uzman4

Hızır’ın karısı Meryem ve sevgilisi Nazlı arasında şöyle bir konuşma geçiyor:

Nazlı: Senin yerinde olmayı çok isterdim.

Meryem: Aldatılan eş mi olmak isterdin?

Nazlı: Çakır benim eşim olsa ben bununla yetinirdim.

İşte o kadar. Çeneni kapat ve otur diyor senaristler. Şiddete meyilli yasadışı bir manyak bulduysan seni aldatmasının  bir önemi yoktur. 

Zaten Meryem de aldatılmayı falan pek kafaya takmıyor gibi duruyor. Tek amacı Nazlı’nın Hızır’dan olan çocuğu doğurmaması.

Meryem’in kayınvalidesi, yani Hızır’ın (kendi deyişiyle baba olacak kari olan) anası, -bu kadın biraz da bilge kişilik, sağduyunun sesi olarak işlenmiş – Meryem’e senin suçun diyor. Üçüncü çocuğu yapsaydın.

Hem kürtaj günah diye devam ediyor: 4 kitapta yazıyor. Ben adaletten ayrılmam.

Bu arada ATV dizinin tanıtımına şöyle devam ediyor:

Hızır Reis’in özel hayatı da dalgalıdır… Birkaç yıl önce sevdalandığı mimar Nazlı’nın hamile olduğunu eşi Meryem öğrenir ve bu çocuğun doğmasına asla izin vermeyecektir… Çakır ise iki çocuktan fazlasını istemektedir. Onun için boşanmak bir opsiyon mudur? Elbette hayır…

Kadınların hiçbiri Hızır’a ne yapıyorsun sen demiyor. Zaten işi gücü, güzel bir evi olan genç bir kadının evli iki çocuklu bir mafya ile ne yaptığını anlamak mümkün değil. Bu mafyanın yine güzel, akıllı karısının aldatıldığını öğrenince boşanmayı aklından bile geçirememesi, iki kadının bu göbekli mafyayı hayatlarının amacı haline getirmesi akıl alacak gibi değil.

Ama devlet Hızır’ı seçmiş.

Çünkü Hızır anaciğum buba olacak kariymişsun diyor.

Çünkü Hızır silah seviyor.

Çünkü Hızır 3 çocuk istiyor.

Çünkü Hızır’ın annesi kürtaj günah tövbe diyor.

Çünkü sevda adamı Hızır dünyadaki tüm kadınları kendisinin zannediyor.

Çünkü dünyadaki tüm kadınların agresif bir mafyaya kendisini aldatması pahasına hasta olabileceğini ve aldatmaya sevda diyen bu adamın çocuğunu doğurmak için yanıp tutuşacağını düşünen iki saf erkek senarist var.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s