Değişen birşey yok

1 Kasım 2015 genel seçimleri için 4 büyük parti toplam 498 kadın aday göstermiş. 2200’de 498; % 22,6. Bu sadece aday oranı. Kadınların çoğu ilk sıralardan, seçilebilecek yerlerden aday gösterilmediği için TBMM’deki kadın oranının %20’lere ulaşması ancak sürpriz olacak.

7 Haziran seçimlerinde 510 kadın aday vardı. Bu sayıyı düşüren AKP ve HDP’nin oranları. AKP’nin kadın adayları 99’dan 69’a; HDP’ninkiler 268’den 228’e düşmüş. Aslına bakarsanız ikisi de muhafazakar oy peşinde olduğu için şaşırtıcı değil. Geçen dönem TBMM Genel Kurulunda türbanla yemin eden 21 milletvekilinden 3’ü HDP üyesiydi. Bu konuyu sorgulamak yasak. Türban kutsal. Ama milletvekili olabilmiş bir kadının kendi saçlarının günah olabileceğini düşünürken kimin hangi hakkını savunabileceğini düşünmeden edemiyorum. Türkiye’nin yeni solu gibi yapay bir imajla ve etkisiz eleman bir sözde kadın eş başkanla meydanlara çıkan partinin kadınları özgürleştirme yöntemlerine bir de buradan bakmak gerek.

5510

KADER Haziran seçimlerinde yukarıdaki görselle bir mesaj vermeye çalışmıştı. Hiç yoktan iyidir diye düşünebilirsiniz ama yanlışa da yanlış demek gerek.

Görseldeki adamlar siyasi liderler, haliyle orta yaşlı. Sıradan görüntülü. Profilden gördüğümüz bu adamlara mesaj vermeye çalışan kadınlar ise genç, ortalamanın üzerinde güzellikte. Aslında kalemle çizilmiş gibi. Bir kadının olması gerektiği gibi.

Bir diğer amacından sapan mesaj, bu kadınların erkeklerden birşeyler talep etmekten ve kırmızı ruj sürmekten başka bir işlevlerinin olmaması. Evlilik, iş, maaş, şimdi de milletvekilliğini erkeklerden mi talep edeceğiz? Kadınların temsil hakkı yalnızca erkek liderlerin bunu istemesine mi bağlı olacak?

Figen Yüksekdağ iyi kötü eş başkan olmuş. Ama onu da KADER bile anlayamamış. Görselden anladığımız, Yüksekdağ talep ediyor, lider Demirtaş da onu doğru anladığı için Yüksekdağ bugünkü sıfatını kazanabiliyor. Erkeklerden talep ederek, erkeklere anlatarak, erkeklerin onayıyla. Bir Partinin eş başkanını bile bu kadarına indirgiyoruz.

Böyle mesajlar vermeye çalışırken biraz dikkatli olmak lazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s