Analar ve Anneler

analar-ve-anneler-de-ilk-kez-anne-karakterini-canlandiracaklar--6193108

Bu kadınların bu bakışları ne derin anlamlar ne yaşanmışlıklar taşıyor hissedebiliyor musunuz? Kader ve Zeliha. Türk kadının dramı. Türk televizyonun çöküşü.

Çok aşık olduğu sevgilisinin kendisiyle evlenmesini bekleyen masum güzel köylü kızı Kader. Tarlada çalışıyor ama pamuk gibi elleri asla bronzlaşmayan teni var. Gel gör ki bahtsız Kader’in sevgilisinin babası öyle ağır sapık ki, kızı kendisi beğendiği için oğlunun evliliğine karşı çıkıp bir bahaneyle bahtsız Kader’e tecavüz ediyor.

Türk televizyonu tecavüzden besleniyor. Hayatımız iki bacak arasında geçtiği için bu konu adeta bir fetiş haline gelmiş. Hep de masum, güzel, saf kızlar mağdur oluyor. Bazı insanların fantezi dünyasında ciddi ciddi böyle bir malzeme var sanırım, bir konu birebir aynı şekilde bu kadar çok kendini tekrar edemez.

Bahtsız Kadercik o kadar masum ki tecavüz sonrası aynaya bakmaya utanıyor. E kirlendi artık tabi. Gözlerini kaldırıp aynada suratını görünce de ağlamaya başlıyor. Hayatı bitti.

Bir de ne hikmetse tecavüze uğrayanlar hemen hamile kalır. Sapık babanın gücüne de hayran kalıyoruz bu arada. Evde karısını itip kakıp hırpalıyor, oğlunun sevgilisine tecavüz ediyor. Dönem dizisi mi, anne şefkati teması mı, sapıklığa methiye mi anlamadım. Bu saçmalıkları tekrar tekrar normalleştirip örümcek zihinlere neden malzeme vermek zorunda hissediyorlar onu hiç anlamadım.

Bir de şehirli güzel kadın Zeliha var. Kendisi gibi solcu, idealist kocasıyla evlenmiş. Ama solcu kocası ne hikmetse delirip faşist avına çıkıyor. ATV kanalını bu ince mesaj için tebrik ediyorum. Sonra Zeliha’nın kocasının dayısı Zeliha’ya aşık olduğu için kendi yeğenini öldürüyor. Ama her dizide olduğu gibi Zeliha’nın kocasının ikamesi, diğer yakışıklı, hazırda bekliyor. Aman kadınları yalnız bırakmayın. Zaten şehre kaçan Kader’i kötü yola düşmekten zor kurtardık. 25 dakikada beynim yandı.

Yanlışıkla bu dizinin senaristleriyle karşılaşsam korkudan dizim titrer. Nasıl bir hayalgücü nasıl bir zihin dünyası. Artık bu sapık klişelerle zaten eğitimsizlikten ve cinsel açlıktan devreleri yanmış insanları zehirlemeye bir son verin.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s