Kadın şoför

kaşvandersloot

Kadınların kötü araba kullandığını varsayan cinsiyetçi propagandanın artık geçmişte kaldığını düşünüyordum. Ne yazık ki doğrudan aşağılama ve küçük düşürmeye yönelik bu zırvaya inanan bir sürü genç insan var. Daha da üzücüsü, bir sürü kadın var.

Bir insan düşünün ki, çocukluğundan, hatta doğduğu andan itibaren kendisinin bazı şeyleri yapmak için yeterli / uygun olmadığı düşüncesi durmadan kafasına kakılmış: Sonuçta, hangi oyuncaklarla oynaması gerektiği, fen bilimlerinden ziyade sosyal bilimler için daha yetenekli olduğu, yön bulma konusunda yetersiz kalabileceği, uygun maaşlı bir koca bulursa para kazanma işini bu kişiye bırakmasında bir sakınca olmayacağı, yapabileceği en iyi şeyin düzenli ve temiz bir eve sahip olmak ve anne sıfatını kazanmak olduğu gibi bir sürü dayatma hayatının gerçeği olup çıkıyor.

Ortalama zekaya sahip bir insanın çok kısa süreli bir eğitimden sonra rahatlıkla kavrayabileceği en basit makinelerden olan bir otomobili kullanmak bile, işin içine kadınlar girince kimi insanların ego tatminine hizmet eden bir cinsiyetçilik yarışına dönüşebiliyor. Kendilerini yetersiz görmeye alıştırılmış zavallı kadınlar da, hemcinslerinin çoğunun kötü araba kullandığı propagandasının yayılmasına aracı oluyorlar.

Irkçılık ve ayrımcılığın her türlüsünün ciddi psikolojik rahatsızlıklara delalet olduğunu düşünürüm.

Kendisinin, özellikle de aidiyet hissettiği grubun diğer insanlara göre herhangi bir bakımdan üstün olduğunu düşünen kişiler çağdaş insani gelişimin getirdiği değerlerin gerisinde kalmış özgüvensiz ve sorunlu bireylerdir. 

Üstün ırka mensup olduğunu düşünen bir insanla erkeklerin kadınlardan daha zeki veya bazı konularda daha becerikli olduğuna inanan bir erkek arasında herhangi bir fark yoktur. “Benden daha zeki bir çok kadın olabilir ama genele bakıldığında erkekler kadınlardan daha zekidir” diyebilen erkekler ve “bazı kadınlar iyi araba kullanıyor olabilir ama genellikle kadınlar kötü şoförlerdir” inancına sahip kadınlar gördüm.

Bunu yapmayı bırakın. “Kadınlar araba kullanmayı daha geç öğreniyor, çoğu acemi, o yüzden böyle oluyor” gibi bahanelere de artık ihtiyacınız yok.

Çünkü bir şey olduğu yok.

Bu konuda yapılan sayısız araştırma, kadınların aslında trafikte daha doğru hareket ettiğini, park etme gibi manevra testlerinde de erkeklerden daha başarılı olduğunu söylüyor.

En son 2015 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre her 4 kadından 1’i erkeklerin daha iyi araba kullandığına inansa da; aracı uygun hızda kullanmak, trafiğin akışını bozacak hareketlerde bulunmak gibi on dört farklı kriterin yer aldığı bir sınava tabi tutulan sürücülerden kadınlar 30 üzerinden 23.6; erkekler ise 19 puan almış.

Erkeklerin yalnızca %46’sı aynalarını gerektiği kadar ve doğru kullanırken bu oran kadınlarda %79. Erkeklerin %73’ü diğer sürücüleri tehlikeye atacak hareketler yaparken, kadınlarda bu oran %54’te kalmış. 

Bu araştırmayı yapan, düşündüğünüz gibi sosyal bilimler enstitüsünde eğitim gören üniversite öğrencileri değil, bir sigorta şirketi.

Neyse ki, kadınların araç kullanmak konusunda daha iyi olmasını, erkeklerin düşük zekasına veya beceriksizliklerine bağlayacak kadar şuursuz değiliz.

Çünkü bilimsel verilere göre, kadın ve erkek beyni arasında fark edilebilecek nitelikte yapısal farklar bulunmuyor.  Yani “öğrenilmiş” olanları bir kenara bırakırsak, elinize rastgele bir insan beyni aldığınızda bunun bir kadına mı erkeğe mi ait olduğunu tespit etmeniz mümkün değil. 

Dünyanın çok uzak olmayan yerlerinde kadınların yalnızca araba kullanma hakkını elde edebilmek için büyük mücadeleler veriyor olması umrunuzda olmayabilir. Ama artık, en azından komik duruma düşmemek için çağdışı nefret söylemlerinize bir son verin.

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s