Feminizm Herkes İçindir

dblf-bell-hooks-1988-BWPhoto

Feminist politikanın amacı, her kim isek özgürce o olabilmemiz, adalete sevgi beslediğimiz yaşamlar sürebilmemiz ve barış içinde yaşayabilmemiz için tahakkümü sona erdirmektir. Feminizm herkes içindir.

Bell Hooks, Feminizm Herkes İçindir kitabında feminizme ilişkin medya ve popüler kültürde üretilen yanlış yakıştırma ve tanımların üzerine gidiyor. Feminizmin “erkek karşıtlığı” olduğu yönündeki önyargıları kırmayı amaçlıyor. Çünkü feminist hareket, erkekler için de ataerkinin köleliğinden kurtuluş umudunu barındırıyor.

Hooks feminizmin, cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü ve baskıyı sona erdirmeye çalışan bir hareket olduğunu hatırlatıyor. Bana göre bugüne kadar yapılmış en iyi feminizim tanımı.

 

Evet, feminizm, kadınlar için olduğu kadar erkekler için de gereklidir:

Ataerkil düzende cinsiyetine hapsolmuş bireylerin özgürleşmesi için.

Erkeklerin kimliklerini bir kadın üzerinden tanımlamak zorunda kalmamaları için.

Şiddete / sekse meyilli / duygusuz gibi biyolojik dayanakları olmayan tamamen kültürel yaftalardan kurtulabilmek için.

Baba olmanın da anne olmak kadar kutsal olduğunu anlatabilmek için.

Aslında hayatın tüm maddi yükünü üstlenmek gibi bir yükümlülükleri olmadığı için.

Hayatlarındaki ve ailelerindeki kadınların bedenlerinin sorumluluğununun ağırlığıyla onları insanlıktan çıkaran düzene boyun eğmemeleri için.

Ev işleriyle ilgilenmelerinin, dans etmelerinin, duygusal veya zayıf olmalarının ayıp karşılanmaması için.

Erkekliklerinin cinsel tercihleri üzerinden tanımlanmadığı bir dünyada yaşayabilmek için.

Sevgililerini sevip onlarla sevişmelerinin ayıp olmadığı, sevişmenin sahiplenme değil paylaşım olarak yaşanabileceği bir ülke için.

BellHooks

Her birimiz doğduğumuz andan itibaren cinsiyetçi düşünce ve eylemi kabul etmeye yönlendiriliyoruz. Kurumsallaşmış cinsiyetçiliği sonlandırabilmek için değişime önce kendimizden, kendi hayatlarımızdan başlamamız gerekiyor.

Bell Hooks, kimsenin kimseye hükmetmediği, eşit, özgür ve adil bir dünya yaratabilmek için herkesi ve her kesimi feminizme yaklaşmaya çağırıyor.

“Yaklaşın, şunu göreceksiniz: Feminizm herkes içindir.”

3 Comments

  1. blogunuzu sıklıkla takip ediyor ve oldukça faydalı buluyorum, keyifle okuyorum. sorgulayan kadınlar için oldukça aydınlatıcı bir yazı olmuş. feminizmi karalamaya çalışan medya ve gerici zihniyet kadının özgürleşmesini engelleyemecektir. iyi günler 🙂

    Beğen

  2. Üniversite son yıllarda grupça aldığımız bir kitaptı “feminizm herkes içindir”. Birkaç gün önce raftan alıp tekrar okumaya başladım. Tam da bir yaşında kızı olup “Ev, beden, bebek” yazınızda bahsettiğiniz üçgene sıkışmış bir kadınken.. Tam da bir yandan bu sarmalda debelenip bir yandan da anneliğin bitmez vicdan azabıyla cebelleşirken. Kitabın hatırlattığı düşüncelerle nette arama yaparken EBB yazınıza rastlayıp, sonra da Bell Hooks’un kitabından bahsettiğiniz yazıya rastlamak hoş bir tesadüf oldu. Delirmeye beş kala tekrar bir “bilinç yükseltme” yaptık. 😊 Ellerinize sağlık.. Bloğunuzu takip edeceğim. Sevgiler..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s