Kendin Ol

Kapri paça pantolon Heidi Klum’da güzel duruyor diye senin 80 cm bacaklarında güzel durmuyor.

Yukarıdaki satırlar feminist bakış açısını temel alarak yakın zamanda yayın hayatına başlayan aylık kültür sanat hayat dergisi Pulbiber ‘in yazarı Melike İnci’ye ait.

Yazın kısa – kapri pantalon giymeyi severim. Melike Hanım’ın yazısını okuyunca hemen elime mezurayı alıp bacak boyumu ölçtüm. Kasıktan mı kalçadan mı ölçmemiz gerekiyor emin olamadığım için içim bir ölçüde rahat. Ama tedirginim. Kendimi kısa pantolon giymeyi hak etmeyen ölçülere sahip olanlardan daha ayrıcalıklı olduğuma ikna edecek bir rakamım var mı yok mu emin değilim.

Kadınların moda dergileri ve pornografi endüstrisi tarafından dayatılan dönemsel güzellik algılarına uymadıkları zaman istedikleri kıyafetleri giyemeyeceği düşüncesini bir kadının ağzından duymak her zaman daha üzücü oluyor. Feminist bir dergideki entellektüel bir yazarın ağzından bu öfkeli cümlenin çıkabilmesi  ise epey şaşırtıcı.

İnci, bir kadına kendisi olmasını öğütlerken kendini tanımıyorsan git bir stil danışmanından yardım al deyiveriyor.

Bir zamanlar TV’de her gün kadın bedenine çeşitli hakaretler savuran İşte Benim Stilim jürisi tadında, Ömür Gedik’in köşesi vizyonuyla…

Ataerkil diktelerden kurtulmaya çalışan Türk kadınına, sen öyle her istediğini giyemezsin diyor. Özenme, kendini tanı, kısa bacaklarına uygun şeyler giy, saçlarını asla Meg Ryan veya Gülben Ergen kadar güzel olamayacak suratına uygun şekilde kestir.

Ha kendin ne yapacağını bilemiyorsan, moda ve güzellik sektörünün dayatmalarını bir stil danışmanı ağzından dinlemende fayda var. 

Pulbiber dergisi, türünün yakın zamandaki ilk örneği olması açısından derginin takip edilmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ama ataerkil jargonu dayatan popüler bir moda dergisi ağzından yazılar okumak istesem farklı yayınlara para ödeyip daha profesyonel güzellik-bakım sırları öğrenebilirim.

Siz Melike Hanım’a aldırmayın, 50 cm bacaklarınızla da kapri pantolonlar, mini etekler giyebilir, 75 cm belinize göbeği açık bluzler, Meg Ryan’a benzemeyen suratınıza kısa saçlar yakıştırabilirsiniz. Yeter ki kadın düşmanı popüler kültürün ve sözcülerinin kurbanı olup bedeninizden ve kendinizden nefret etmek hatasına düşmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s