Olimpik Anneler

olimpikannelergorselolimpik-1-size-detail

Yine kadınlar üzerine bir erkek projesi.

Olimpik Anneler Projesi’nin temel hedefi, ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak. Proje kapsamında çocuklarına spor yaptırmak isteyen ama onları nerede, hangi tesise ve spora yönlendireceği konusunda yardıma ihtiyacı olan annelere rehberlik edilecek.  Başka anlamda evin direği olan özverili annelere yeni bir misyon daha yüklendi, sporda da çocuklarına model ve yol gösterici olacak.

Ebeveynlik sorumluluklarının yanında ebeveyn olmanın tüm olumlu duygu ve sonuçlarının da yalnızca annelere yüklenmesini kadınlar kadar erkekler açısından da rahatsız edici buluyorum.

Yakın geçmişte, evin reisi hukuken erkekti. Nikah törenlerinde evlilik cüzdanı erkeğe verilirdi. Bu durum rahatsızlık yaratmaya başlayınca kanun değişti, artık evlilik cüzdanı kadına verilir oldu, “kadın evin direğidir“, “evde kadının sözü geçer” gibi kargaların güleceği söylemler, ev-aile-çocuk üçgenini iyice kadına itelemenin bahanesi oldu.

Baskının en başarılısı baskı görenin kabulü ile olandır. Kadına ev için biçilen kutsal rol üzerimize öyle yapıştı ki, bu rolü üstlenmezsek ayıp oluyor. Erkeğin ev ve çocuk konusunda zaten üzerine düşenleri birazcık ucundan tutması ise bize yapılan büyük bir jest, fedakarlık gibi gösteriliyor.

Bana matematiği, biyolojiyi annem öğretti; sporu, şiiri ise babam hayatıma soktu. Bir çocuğun spora yönlendirilmesini yalnızca anneye yükleyip bundan proje yapanlar hafta sonlarını çocuklarına ayırıp onlarla spor yapan, veya çocuklarının profesyonel spor hayatına başlamasına ön ayak olan babaları nereye koyuyor?

Olimpik anne fikri, çocukları olan kadın sporcular hakkında ne diyor? Bu kadınların hayatının kolaylaştırılması, olimpiyat oyunları veya farklı organizasyonlardaki ihtiyaçlarının karşılanması için ne yapıyor?

P&G’nin sponsor olduğu kampanyaya göre, Çocuğuna spor yaptıran her anne “Olimpik Anne”dir. Spor kültürü ve bilinci olan spor dostu tüketiciler, P&G ürünleri alarak çocukların sporla büyümesine, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmasına, sağlıklı nesil yetişmesine, devletin sağlık harcamalarının önemli ölçüde düşmesine katkıda bulunun.

P&G ürünleri de temizlik malzemeleri, çamaşır bulaşık deterjanları, çocuk bezleri falan. Yani evinizin işlerini yaparken çocuğunuzu da spora gönderin. P&G ürünlerinin seksist çamaşır bulaşık reklamlarına zaten alıştık. Şimdi ataerkil kurumlarla elele verip sosyal projeler de üretmeye başlamışlar.

Bir çocuğun büyütülmesi, eğitimi, desteklenmesi yalnızca onu doğuran kadının sorumluluğu değildir. Kadına bu rolü biçmek, yalnızca onu sosyal ve iş hayatından uzaklaştırarak ulaşılması imkansız mükemmel anne olmaya itmiyor. Aynı zamanda 3 ay kadına 10 gün erkeğe ebeveynlik izni veren ataerkil devletin kafası ile erkeklerin, babaların, çocuklarının sorumluluğunu ve sevgisini almaktan uzaklaşmalarına da sebep oluyor.

Projede başarılı kadın sporcuların annelerinin de ismi geçse de, kullanılan görsellerde genellikle koşup giden erkek çocukları ve onların arkalarından bakarken evde Fairy ile parıl parıl bulaşıklarını dizen fedakar anneler yer alıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s