Muğla’nın Kadın Şoförleri

Otobüsteki tekme hakkında yazmak istemiyorum. Aile Bakanlığı’nın şort varsa tekme için sebep vardır mesajını içeren açıklaması hakkında yazmak istemiyorum.

Başbakan’ın mırıldanma önerisi hakkında konuşmak, konuşulanları okumak istemiyorum. 

Tecavüz haberlerinin “olay yaratan kareler” başlığıyla  internet gazetelerinin spor sayfalarında salyalar içinde yayımlanması hakkında söyleyecek söz bulamıyorum artık. 

 Magazinden tiksiniyorum. Angelina bile aldatıldı diye zevkten çıldıran erkek magazini mi, Brad’in zor seçimi diye iki kadının fotoğrafını yan yana yayınlayıp seçmemizi bekleyen muhafazakar internet gazeteleri mi daha iğrenç düşünmek istemiyorum.

“Ebru şallı ile yaşadığı yaz ilişkisini bir anne olarak ona saygı duyduğu için açıklamadı” diyor Kanal D’de sabah magazini sunan adını bilmediğim iki kadın. Cem Yılmaz’ı takdir ederken kadının saygınlığını annelik şartına bağlayıp, yaz aşkı yaşamasını ayıplıyorlar. Midem bulanıyor.

Tüm bunları yazmak hiç istemiyorum. 

Türkiye’de popüler gazeteleri okumak genel kültürünüzü veya bilginizi artırmaz. Sizi önyargılı, cahil ve hoşgörüsüz kılar. İnternet gazeteleri nefret suçu makinelerdir. 

Türkiye’de kurumsal iyilik bulmak zordur. Basını izlerken, birkaç bireysel girişim ve STK’nın çabaları haricinde olumlu bir adım atıldığını göremezsiniz. 

TV karşısında bu halet-i ruhiyedeyken ve hiçbir şey yazmak istemezken Muğla’nın kadın şoförlerini gördüm. Belediye Başkanı’nın kadın şoför istihdam etme kararıyla şehir hayatına tam ortasından katılan yedi kadın şoför, durmadan söylemek ve yazmaya devam etmek konusunda cesaret verdi. 

Türkiye’de otobüs şoförleri erkektir. Ve geniş katılımlı bir anket yapsanız, “tacize uğrar, rahat edemez, iyi süremez” vs. gibi mantık dışı gerekçelerle “kadın şoför istemiyoruz” sonucu çıkar.

İşte bu noktada müdahale gerekir. Kadın şoförü istihdam etme inisiyatifini alırsanız, kadın şoförleriniz, eşitlikçi istihdam politikalarınız, dağılan toplumsal önyargılarınız, sesi kısılan nefret şakşakçılarınız ve toplumsal barışınız olur.

Yoksa trafik ve şort kavgasında mırıltılar içinde kaybolup gidersiniz.

Muğla Belediyesi’ne teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s