Polonyalı Kadınlar

abortion-poland-protests.jpg

Polonya’da kürtaj ancak üç durumda yasal kabul ediliyor:

  • Kadın için hayati tehlike söz konusu ise,
  • Tecavüz durumunda,
  • Veya bebeğin oluşum sürecinde ciddi sorunlar mevcutsa.

Ancak yasanın izin verdiği durumlarda bile birçok doktor ve sağlık kuruluşu vicdani sebeplerle kürtaj yapmayı reddedebiliyor. İnsanlara nasıl yaşayacaklarını dikte edebileceğini düşünen ve insanlık onurunu hiçe sayan kişiler yalnızca bizim muhafazakar toplumumuzda yaşamıyorlar.

23 Eylül’de, bir senedir iktidarda olan muhafazakar partinin girişimiyle Polonya Meclisi’ne kürtajın her koşulda, tamamen yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısı geldi.

Polonyalı kadınlar ve erkekler siyahlar giyerek sokaklara döküldü, kadınlar ülke genelinde greve gitti ve en azından mevcut haklarını koruyacak kadar seslerini duyurabildiler. Geçtiğimiz haftasonu, buralarda çok yankı bulmasa da, tüm dünya Polonya’yı konuştu. Ve yasa tasarısı reddedildi.

1305630_6a6ee3c17db0049f840ac0fd25686c65_640x640

Muhafazakar hükümetler, böyle adımları biraz da kamuoyunun ne derecede tepki vereceğini ölçmek için atarlar. 2012 yılında Türkiye’de olduğu gibi. Bizde genelde sesler cılız çıkıyor. Aslında her daim olağanüstü hal olduğu için ne büyük gösteriler ne de kadınlı erkekli protestolar görebiliyoruz. Bana göre, başka her tarafı sorgulanabilecek Avrupa yolumuzun tek olumlu katkısı bu kadar radikal adımlar atmaya niyetlenen hükümetlerin uluslararası tepkiden ve dışlanmaktan korkmasıdır.

Kürtaj, kadın bedenine dair her şeyde olduğu gibi, demagoji ve suistimale açık bir konu. Türk basını, Polonya halkının yüzde 70’i kürtaj yasağını destekliyor gibi anlamsız istatistikleri paylaşırken, dünya, muhafazakar hükümete fazla uzun süre bu şekilde devam edemezsiniz diye bağırıyor. Polonyalı kadınlar artık, kendi hayatlarına dair kararlarda söz söyleme hakları olduğuna inanıyor, birşeyleri değiştirebileceklerini görüyorlar.

Umarım Polonya bu vesileyle yakın zamanda kürtaj yasağı utancından tamamen kurtulur ve bu mücadele başka ülkelerin kadınları için de açacak kapılar bulur…

608x342_345495

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s