“Anne” dizisi

anne-oyunculari-konusu

Femhader instagram hesabında dizi ile ilgili bir görsel paylaşmış, dizinin ilk bölümü için “ülkemizin özetiydi” diyor.

İlgisiz ve kötü bir annenin, tacizci ve kötü bir sevgilisi var. Anne, senaristlerin gözünden “hafif” ve kötü bir kadın olduğu için kızını da sevmiyor, sevgilisinin kötü muamelesine göz yumuyor.

Dizide verilen en korkunç mesaj, her ikisi de ataerkil kurgular olan “hafif kadın” ve “kötü anne” imajlarının birleştiriliyor olması.

Kadının beraber yaşadığı adamla evli olmadığına çok fazla vurgu var. Açıkça, evlilik dışı birliktelik felaket getirir mesajını alıyoruz.

Oysa gerçek hayatta birçok çocuk, toplum normlarına fazlasıyla uygun ailelerde öz akrabalarının tacizine uğruyor. Bunu televizyona taşımak yürek ister tabi. Taşınmasına gerek var mı onu da tartışmak lazım. (Bir kere de güçlüyü, mutluyu, doğruyu, akıllıyı, örnek alacaklarımızı, bir an olsun bize ilham verecekleri görelim…)

Kötü annenin küçük tatlı kızı bu kadar istismara uğrayan yoksul bir ailenin değil de, zengin bir ailenin özel okulda okuyan büyümüş de küçülmüş şımarık kızı gibi. Hayata bakışında ve karakterinde ne annesinin ne de kendisinin uğradığı istismarın izleri var.

Anne dizisinde, Türkiye’deki anne gerçeğinin çok kenarlarında kalan yapmacık, zorlama ve sıkıcı bir dram var.

Evet Türkiye’de taciz var, evet kadın ve kız çocuklarının istismarı var. Ancak bu konuların bu kadar karikatürize edilerek sunulması temel sorunları basite indirgiyor ve hatta görünmez kılıyor.

Madem anneliği işleyeceksiniz bir kere de anne olmanın keyifleri ve zorluklarıyla olduğu gibi karşılaşan ve onları normal bir insan gibi insani duygularla karşılayan  bir kadın görelim.

Sunacağınız karakterler veya bedenler mükemmel  olmasın, mükemmel olmak zorunda olmadığımızı görelim.

Çocuk büyütmenin mutlaka büyük fedakarlıklar gerektirmediğini, kadınların da kendi hayatı olabileceğini, bunun kimseyi kötü kadın veya kötü anne yapmayacağını görelim.

Evlilik dışı birlikteliğin yasak ve kötü olmadığını, aşk taşıyabileceğini görelim.

Bir kez olsun kadınların kategorilere ayrılmadığı bir Türk dizisi izleyelim. 

Eğer gerçekten anneliği konu alan bir dizi arıyorsanız “Better things”i, Pamela Adlon’ı izleyin. Sam Fox  karakterinin bize anlatacak daha gerçek ve daha faydalı bir anne hikayesi var.

ac_tv_9_7_better_things_credit_colleen_hayesfx-57d04c93c730c

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s